Strona główna Program Wieża Stal Pleszew
zdjęcie przedstawia zajęcia szachowe

Wieża Stal Pleszew

Szachy to pasja/hobby wielu ludzi na całym świecie, są również jedną z najpopularniejszych gier planszowych. Przyjmuje się, że powstały w Indiach około VI w. n. e. Ta swego rodzaju wojna w skali mikro na 64 polach szachownicy stanowi świetny trening umysłowy dla każdego, niezależnie od wieku. Słowa Magnusa Carlsena, aktualnego mistrza świata w szachach oraz Judit Polgar, jednej z najlepszych szachistek na świecie doskonale oddają to co dzieje się podczas partii:
– Magnus Carlsen: „Szachy traktuję jako batalię idei. Ja mam swoje plany, a mój przeciwnik swoje. Zabawa polega na tym, by udowodnić, że moja ocena sytuacji jest trafniejsza. Im większy opór, tym przyjemność większa.”
– Judit Polgar: „Szachy są formą sztuki. Dokonywanie właściwych ruchów jest podobne do tworzenia artystycznego arcydzieła, wymaga estetyki, kalkulacji oraz intuicji.”

Szachy oprócz logicznego, strategicznego, analitycznego myślenia, uczą zdrowej rywalizacji w duchu „fair play”. Pomagają zrozumieć konsekwencje własnych działań, są również dobrą lekcją pokory oraz radzenia sobie z niepowodzeniem.
Wytrwałość, cierpliwość, determinacja oraz motywacja to jedne z wielu wartości, które cechują szachistę. Nie bez powodu mówi się również, że szachy łączą pokolenia – na turniejach szachowych można spotkać zarówno kilkuletnie dzieci, jak i osoby w sędziwym wieku.

Przyjęte jest, że mózg uczy się najszybciej poprzez doświadczanie, ruch i zmysły. Przekazanie kilku suchych faktów i danych na temat jakiegoś zagadnienia jest niczym w porównaniu z umożliwieniem odkrycia tego samego poprzez własne doświadczenia. Takie są szachy. Grając – doświadczamy!

Data

03 paź 2023

Czas

16:30 - 19:30

Etykiety

Dla młodzieży

Instruktor

 • Anna Depta
  Anna Depta

  W szachy nauczył ją grać tata, gdy miała 6 lat. Kilka lat później trafiła do klubu szachowego, ówczesnej Wieży Pleszew. W czasach juniorskich aktywnie grała w licznych turniejach szachowych, zdobywając wiele medali na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i międzywojewódzkim. Wielokrotna finalistka Mistrzostw Polski Juniorek. Uczestniczka Młodzieżowej Akademii Szachowej. Reprezentowała różne kluby podczas rozgrywek drużynowych. Od kilku lat jest certyfikowanym instruktorem szachowym; kategoria szachowa: I+.

 • Monika Ziembicka
  Monika Ziembicka

  Certyfikowany instruktor szachowy. Swoją przygodę z szachami rozpoczęła w wieku
  4 lat. Na swoim koncie ma liczne osiągniecia w zawodach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz międzywojewódzkim. Finalistka drużynowych mistrzostw Polski. Wiedzę zdobywała pod okiem doświadczonych instruktorów, reprezentując kluby szachowe. Obecnie posiada II kategorię szachową.