Widok na budynki Zajezdni Kultury w Pleszewie

Konkursy / inicjatywy

Konkursy / inicjatywy

Zajezdnia Kultury w Pleszewie to miejsce wyjątkowe. Podobnie unikalne są inicjatywy i konkursy tutaj organizowane. Plener rzeźbiarski ma na celu upamiętnienie Mariana Bogusza, urodzonego w Pleszewie jednego z najwybitniejszych przedstawicieli awangardy powojnia. Dziś Europa, a nawet świat odkrywają twórczość Bogusza na nowo. Tworzył m.in. gwasze, tempery, instalacje przestrzenne, rzeźby, rysunki, dekoracje sceniczne. To w Pleszewie znajduje się największa kolekcja jego prac.

Inny niż wszystkie jest konkurs wokalny Nie BANAlni. Promujemy i słuchamy ludzi nietuzinkowych, młodych wokalistów, którzy w przyszłości mają szanse osiągnąć wspaniałe kariery dzięki wartości dodanej, jaką jest sceniczna osobowość i zdolność intrygowania słuchacza.

Najstarszym przedsięwzięciem jest konkurs na kartkę bożonarodzeniową. To zadziwiające, jak mimo upływu lat, zmieniającej się technologii oraz ewoluującej orbity zainteresowań kolejnych młodych pokoleń, wciąż tak wiele osób chce tworzyć tradycyjnymi i „organicznymi” artystycznie metodami.

Plener Rzeźbiarski ZŁOM ART im. M. Bogusza

Plener Rzeźbiarski ZŁOM ART im. M. Bogusza w Pleszewie

Cyklicznie odbywa się w przestrzeni miejskiej od 2010 roku. Prace rzeźbiarskie odbywają się co roku się na terenie przedsiębiorstwa „Delta” i trwają przeważnie tydzień. Materiałem rzeźbiarskim jest złom a efekty pracy studentów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych można podziwiać przez kilka tygodni po oficjalnym otwarciu na pleszewskim Rynku.
Jedyny taki w Polsce, pleszewski plener Złom Art jest też formą nagrody dla wyróżniających się studentów wrocławskiej ASP za ciężką pracę w roku akademickim. Organizatorami pleneru są co roku: Samorząd Miasta i Gminy Pleszew, Przedsiębiorstwo „Delta” oraz Dom Kultury w Pleszewie

Grafika przedstawia dwa mikrofonu wokalne skrzyżowane na kształt litery X. Są one umiejscowione na środku grafiki. Tłem tej kolorowej grafiki jest nocna fotografia obiektu jakim jest Zajezdnia Kultury w pełnym oświetleniu lamp znajdujących sie w pobliżu, zrobiona od strony tylnego parkingu samochodowego. Ta fotografia została przerobiona graficznie imutując obrazek z duzą ilościa świetlnych refleksów wychodzących od zapalonych lamp i reflektorów umiejscowionych przy Zajezdni kultury, które tworzą białe świetlne linie. W lewej cześci tła widać dodatkowo tory kolejowe oraz niebieską lokomotywe mniejszych rozmiarów.

Ogólnopolski Konkurs Wokalny „nieBANAlni”

od 2020 roku …

To projekt kulturalny Zajezdni Kultury w Pleszewie, który pomimo panującej pandemii udało nam się w 2020 r. w pełni zrealizować. To nasz własny festiwal piosenki, to też jest ogólnopolskie spotkanie miłośników śpiewu i wokalistyki. Nazwa naszego konkursu nie była na początku dla wszystkich oczywista – niebanalni, a więc inni, nietypowi, poza tym Bana z niemieckiego (die Bahn ) to po poznańsku pociąg, a my mamy pociąg do śpiewania dlatego „Bana” została w ten sposób artystycznie uhonorowana w całej przestrzeni naszej Zajezdni Kultury w Pleszewie. Do pierwszej edycji konkursu zgłosiło się ponad 200 wokalistów z całej Polski, konkurs realizowany był w dwóch kategoriach wiekowych do lat 14 – stu i open powyżej 14 lat. Do dalszych eliminacji Komisja Artystyczna wybrała 64 uczestników, a w finale spotkało się 14 wokalistów. Finał Konkursu transmitowała TV PROART. Gościem specjalnym pierwszego Finału był uznany wokalista o pleszewskich korzeniach – Bartas Szymoniak. Druga edycja konkursu odbyła się w 2022 roku.

Zdjęcie przedstawia jedną z prac - autorstwa Joanny Witkowskiej

Wielkopolski kokurs na najpiekniejszą kartkę bożonarodzenniową


W 2020 roku w okresie lockdawnu spłynęło do Domu Kultury w Pleszewie dwukrotnie więcej zgłoszeń niż byśmy się spodziewali z miast i miasteczek, które już nie są w obrębie naszego województwa. Konkurs latami rozwijał swoją formułę a dla przypomnienia zaczynaliśmy w poprzednim wieku bo w 1996 roku. W roku 2021 przypada okrągła rocznica XXV edycja i miejmy nadzieje, że tak samo udana i przyciągnie sympatyków tworzenia tradycyjnych kartek bożonarodzeniowych.
Do konkursu co roku startują placówki szkolne, instytucje kulturalno– oświatowe oraz uczestnicy indywidualni. Co roku nagradzamy uczestników w pięciu kategoriach oraz przyznajemy dodatkowe nagrody od patronujących nam instytucji : Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Autorów wszystkich prac łączy talent i zamiłowanie do kreowania przepięknych małych dzieł sztuki ukazujących radość, klimat i nastrój Świąt Bożego Narodzenia. I najważniejsze, dajemy drugie życie projektom kartek. Dzielimy się. Nie tylko robimy z nich wystawy ale te najpiękniejsze są drukowane przez instytucje z nami współpracujące i rozsyłane przed świętami w świat.