Ciekawostki
Zajezdnia Kultury w Pleszewie to miejsce, które warto odwiedzić, obojętnie czy jest się miłośnikiem sztuki, twórcą czy pasjonatem kolei. Nasza siedziba otoczona jest szczególną i niecodzienną aurą. Odbiór sztuki w naszych pokolejowych wnętrzach jest niezwykły. Ponadprzeciętna jest także satysfakcja z występowania tutaj – zawsze staramy się artystom zapewnić wspaniałe warunki w naszych unikalnych przestrzeniach. Osobną historią jest pleszewska kolej wąskotorowa – odwiedzana masowo przez miłośników kolejnictwa. Jej bogate dzieje, słynna „trzecia szyna” i wiele innych cech sprawiają, że nasze obiekty kolejowe i pokolejowe w Pleszewie to zobowiązowy punkt na mapie podróży .
Skrzydła Zajezdni
Na całym świecie modne jest wykonywanie murali przedstawiających skrzydła. Daje to możliwość wykonania sobie oryginalnego „anielskiego” zdjęcia na ich tle. Skrzydła Zajezdni Kultury mają formę płaskorzeźby i profil szyn kolejowych, które są naszym znakiem rozpoznawczym z racji ulokowania Zajezdni Kultury w obiektach pokolejowych. Pomysł w formę projektu ubrała Anna Sobkowiak – uznana grafik i mieszkanka gminy Pleszew. Aby uzyskać skrzydła w formie lekkiej szyny i zawiesić na budynku z pomocą przyszli kolejni pleszewianie, a konkretnie Gabriela Galbierska i Miłosz Pawlak pracujący pod kierownictwem Kamila Kalińskiego. Płaskorzeźba wykonana jest z mączki kukurydzianej i wykonana przez drukarkę 3D. Niesamowity jest też materiał, którego użyto. To w pełni biodegradowalna mączka kukurydziana, ale co ciekawe – skrzydła o rozpiętości ponad 3 metrów są odporne na warunki atmosferyczne. Instalacja jest nocą podświetlana, co potęguje efekt. Motyw torów kolejowych towarzyszy Zajezdni każdego dnia. Stuletnie szyny biegną pod szklaną podłogą sali widowiskowej ulokowanej w byłym warsztacie naprawy taboru. Ten znak to metafora drogi, dążenia do realizacji wyzwań artystycznych.
Trzy szyny
Mamy unikalną na skalę Europy kolej wąskotorową, która regularnie przewozi pasażerów do oddalonej o 4 km stacji Pleszew-Kowalew. Unikalnej, bo tylko tutaj torowisko posiada trzy szyny, po których mogą poruszać się zarówno pociągi wąsko i szerokotorowe. To ogromna atrakcja szczególnie dla miłośników kolejnictwa, którzy odwiedzają Pleszew regularnie.
Szczególną popularnością cieszą się przejazdy rodzinne kolejką. Święta Bożego narodzenia, wielkanocne, majowe czy Dzień Dziecka to idealny czas na okolicznościowe przejazdy z dziećmi.
Muzeum Kolejnictwa
Już w niedalekiej przyszłości w sąsiedztwie Zajezdni Kultury i Biblioteki odnowiony zostanie budynek poczekalni w Kowalewie z przeznaczeniem na Muzeum Kolejnictwa.